Karantén idején is megtalálhatjuk a mozgási lehetőségeket

A DDG egyik tavalyi számában már megkérdeztük a sporthoz, az aktív mozgáshoz való kötődéséről Benovics Gábort, a javarészt sportos utazásokat szervező Helian NaTour utazási iroda egyik tulajdonosát, most azonban nem a személyes élményeire voltunk kíváncsiak. Arra kértük, hogy javasoljon mozgási lehetőségeket a karanténban élők számára, mivel tudják fitten tartani magukat, amikor korlátozottak a sportolási lehetőségek.

– Milyen sportos programokat kínálnak a Heliannál, amikor nincs világjárvány?

– Alapvetően három fő irányzatunk van, a leghangsúlyosabbak a kerékpártúrák, amelyek között vezetett túrák, de olyan könnyen követhető programok is vannak, amelyek nem igényelnek túravezetőt. Utóbbiaknál a résztvevők egy részletes térkép alapján a saját tempójukban tudják teljesíteni az útvonalat. Ezek mellett szervezünk vízitúrákat is, kenu- és tengeri kajaktúrákat. Régóta van együttműködésünk A Duna-Dráva Nemzeti Parkkal, a szaporcai látogatóközponttól rendszeresen viszünk kezdőket a Fekete-vízen, a haladók számára pedig a Dráván és Gemencen tartunk vízitúrákat. De viszünk csoportot a Tihanyi-félsziget körül, a Tisza-tavon, a Hévíz-patakon, illetve a nyári szezonban a görög szigeteknél, valamint az Adrián. Ezek mellett gyalogtúrákat is kínálunk, főleg olyan területekre, ahol nehezebb egyedül megszervezni, például Grúziában, a Kaukázusban. Összeállítottunk a kamarával közösen egy albán turisztikai csomagot az ottani hegyekben tervezett túrákkal, ami a jelenlegi helyzetben az idén sajnos nem valósul meg.

– Ezeket a programokat a COVID-19 világjárvány idején nem tudják meghirdetni.

– Sajnos most semmilyen programunk sincs, részben azért, mert nem lehet külföldre menni, másrészt mert belföldre sem lehet semmiféle csoportos kirándulást szervezni. Felelősségteljes szolgáltatóként számunkra is elsődleges az utasaink egészsége. A programjaink egy részét áttettük az őszi szezonra, illetve mint más utazási irodák, részben mi is belföldi utat ajánlunk a külföldiek helyett.

– Azok, akik önöknél részt vesznek ezeken az utakon, valószínűleg sportos életet élnek. A karantén alatt ők és természetesen mások is miként tudják megtartani az állóképességüket?

– Ugyan most mindannyiunk lehetőségei korlátozottak, mégis azt javaslom, hogy időnként mozduljunk ki a lakásból, természetesen figyelve arra, hogy ezt ne csoportosan tegyük és olyan helyeket válasszunk, ahol nincs tömeg. Nem véletlenül zárták le a parkerdőket, hiszen – magam is tapasztaltam – rengetegen kirándultak a kijárási korlátozás ellenére és nem lehetett megtartani a kellő távolságot. Célszerű olyan helyeket találni, ahol nincsenek sokan, erre kiváló az erdő, ahol sétálni, túrázni, akár biciklizni is lehet. Figyeljünk azonban arra, nehogy valamilyen sérülésünk legyen, akár bukásból, akár esésből eredően. Emellett elengedhetetlen a kerékpár kiváló műszaki állapota. Azt is tartsuk szem előtt, hogy most ne szervezzünk olyan túrát, ami nagyon megerőltető, mert nem szabad túlzottan igénybe venni a szervezetet, inkább arra koncentráljunk, hogy meglegyen a kellő mozgás. Kerüljük a sok emberrel való találkozást.

Talán még az idősávokat érdemes szem előtt tartani, tehát találjunk olyan időszakot a szabadban való mozgásra, amikor várhatóan kevesen tartózkodnak a különböző helyeken. Jó lehet a korán reggel vagy ha valaki megteheti, hogy hétköznap mozdul ki, akkor szintén kisebb a találkozások esélye.

Ami még talán érdekes lehet: hallottam olyan javaslatokat, hogy menjünk kis falvakba kerékpározni, olyan településekre, amelyek nem igazán látogatottak. Én ezt azért nem támogatom, mert – magam is szereztem tapasztalatot ezen a téren – érthető okokból most a kistelepüléseken is gyanakodva figyelik az embereket, nem szeretik, ha idegenek jönnek-mennek, egyes települések pedig be is zárkóznak. Inkább olyan helyeket keressünk, amelyek nem lakottak.

Akinek pedig van otthoni edzőeszköze vagy talál az interneten számára megfelelő mozgásprogramot, amelyből most számos ingyenesen is elérhető, akkor azzal is karban tudja tartani magát. A lényeg, hogy rendszeresen mozogjunk, a lakásban lehetőleg nyitott ablaknál.

– Ön mivel tudja szinten tartani az edzettségét, hiszen a kerékpáros és a vízitúrák vezetése fittséget kíván meg öntől?

– Nekem van itthon egy kis berendezett konditermem, emellett kerékpározom. A közeli erdőben ismerek olyan jelöletlen utakat, földutakat, ahová el tudok menni biciklizni, futni, ott biztos, hogy nem találkozom senkivel. A gyerekekkel is igyekszünk mozogni, ők a teniszedzőtől kaptak olyan programokat, amelyekkel edzeni, képezni tudják magukat. Van, amikor mi is végigcsináljuk velük ezeket a gyakorlatsorokat.

Kis Tünde