Már logisztikai feladatokat is ellát a Mecsek Ballon

Jelentős átalakulást menedzseltek le az elmúlt egy évben a Mecsek Ballon Kft.-nél. A több mint húsz éve textilipari termékek – köztük siklóernyő és mentőernyő – nagyüzemi gyártásával foglalkozó vállalkozás logisztikai szolgáltatással bővült, viszont csökkentette tömeggyártási kapacitását, így a létszámát is. Mint Joó Szilárd gyártástervező, HR-vezető mondja, a nagyobb hozzáadott értékkel bíró szolgáltatások irányába indultak el.

– Sajnos a bevezetett óvintézkedések ellenére is felütötte fejét az üzemben a Covid, ezért egy kisebb leállásra kényszerültünk. Nem emiatt, de ezzel egyidőben végrehajtottunk egy nagyobb kétlépcsős létszámcsökkentést, ennek eredményeként a majdnem 100 főről 45 főre csökkent a dolgozói létszámunk. Ugyanis az ausztriai partnerünk, a NOVA cég – amelyhez kapcsolt vállalkozásként mi is tartozunk – Pécsre helyezte logisztikai szolgáltatásait, így innen küldjük a világ 56 országába a cégcsoport küldeményeit. A váltás miatt kevesebb varrónőre és betanított munkásra van szükségünk, viszont nagyobb lehetőségek kínálkoznak számunkra a logisztikában, amelyhez logisztikai szervezések, minőségellenőrzési szabványok kialakítása, minőségi szabványok kidolgozása is kapcsolódik a jövőben, kicsit az ipar 4.0-s megoldások felé megyünk el. Emellett az elmúlt évben egy sikeres pályázatot is lebonyolítottunk – foglalja össze röviden Joó Szilárd az elmúlt év történéseit.

– Ezek szerint a jövőben nagyobb arányban foglalkoztatnak majd kvalifikált munkaerőt?

– Olyan emberekkel szeretnénk dolgozni, akik motiváltak, kiváló szakemberek, és nyilvánvalóan föl kell vennünk informatikai tudással rendelkező munkatársakat is. Másrészt a már meglévő kollégáink képzésében is gondolkodunk. Majdnem minden területen megjelentek az ipar 4.0-s megoldások, a textiliparban viszont nagyon nehéz ezeket bevezetni, de előbb-utóbb szükség lesz rá. Már ennek a gondolatiságával vettünk részt a kamara által szervezett ipar 4.0-s minősítésen, ahol ezüst minősítést kaptunk.

– Mi adta az ötletet a profilváltáshoz?

– A Mecsek Ballon Kft. és a NOVA 25 éve dolgozik együtt partnerként, egy idő óta már többségi tulajdonos is lett a NOVA a Mecsek Ballonban. Az osztrák cég feladataiból egy jelentős részt vállalunk át, ennek az első lépése volt a logisztika, amit a fejlesztések követnek majd, ezek főként mérnöki tevékenységek lesznek. A NOVA általában két év garanciát ad az ernyőkre, mi javítjuk az elszakadt vagy a meghibásodott siklóernyőket és küldjük vissza a feladónak az egész világba. A kapacitásunk nagyobbik részét a NOVA számára tartjuk fenn, de egy részével szabadon rendelkezünk, így olyan projekteket, megrendeléseket is elvállalunk, amelyekből mi magunk is sokat tanulhatunk.

– Említett egy sikeres pályázatot. Ez mivel járult hozzá a cég működéséhez?

– Lehetőségünk volt technológiai újításokra, napelemekre, fűtéskorszerűsítésre pályázni, és a támogatásból beindítunk egy új üzletágat, a nagy formátumú nyomtatást. Egyrészt a termékeinkhez kapcsolódóan, másrészt pedig megrendelésre is, ha valaki textilre való nyomtatásban gondolkodik. Ilyen nagy formátumú – 160 cm széles – nyomtatással rajtunk kívül senki sem foglalkozik Baranyában, ami versenyelőnyhöz juttat bennünket.

– Mik jelentik a nehézségeket, a kihívásokat?

– Az egyik a bérek emelkedése. Azt szerettük volna, ha a képzettebb és a jobb teljesítményt nyújtó dolgozóknak tudunk több pénzt fizetni, de a kötelező minimálbér-emeléssel a leglassabban dolgozó bérét is növelni kell, holott ő nem termel többet. A béremelést ki kell gazdálkodni, ami egyre nehezebb, ekkora összeget nem lehet egy az egyben áthárítani a vevőre vagy a partnerekre. Gondot jelent a Covid-fenyegetettség, így támogatjuk a munkavállalóink tesztelését. Emellett többször szembesülünk alapanyaghiánnyal, de ez, ugye, globális tendencia. Ugyan viszonylag jó biztonsági készletekkel dolgoztunk, ám a szállítási idő akár meg is háromszorozódhat. Amíg korábban két hét alatt érkezett meg az alapanyag, most előfordul, hogy másfél hónap múlva kapjuk meg. A koronavírus-járvány alatt a határok lezárásakor kiderült, hogy az ellátási láncban több alapanyag valamelyik része Ázsiából érkezik, ez pedig gyakran okoz nehézséget. És akkor a béremelés miatt hiába tartjuk itt drágábban a munkaerőt, akit nem tudunk arra foglalkoztatni, amire szeretnénk. Ezért kisebb projekteket vagy szériákat is elvállalunk, ezekkel tudjuk ellensúlyozni a termeléskiesést. Úgyhogy a logisztikai, mérnöki feladatokkal és ezekkel a kiegészítő munkákkal a jövőben is abszolút versenyképesnek gondolom a Mecsek Ballont.

Kis Tünde

További hírek ebben a kategóriában

További hírek